Magnetismi lünkharjutus

Aseta lünka sobiv sõna.

   ei ühti      ei eksisteeri      ei mõju      jõud      jõujoon      jõujoonteks      kaks      kaotab      kinnised      lõunapoolus      lõunapooluselt põhjapoolusele      magnetnõel      magnetnõelaga      magnetväli      magnetvälja jõujoonte      põhjapoolus      põhjapooluseks      Püsimagnetiks      raudsüdamikuga      risti      Sirgvoolu      suunaga      tõmbuvad      tõukuvad      tugevam      vooluga juhte   
nimetatakse keha, mis tõmbab enda poole raudesemeid ja millel selline omadus säilub pika aja vältel. Igal magnetil on poolust, kus magneti mõju raudesemetele on kõige suurem. Magneti poolust, mis pöördub põhja suunas, nimetatakse magneti . Magnetite erinimelised poolused , samanimelised .
Magnetväli ümbritseb ja püsimagneteid. Magnetvälja olemasolu saab kindlaks teha . Magnetväljas võtab kindla suuna ehk orienteerub. Magnetväljas mõjub magnetilisest materjalist kehadele ja vooluga juhtidele . Magnetjõud on suunatud magnetväljas orienteerunud magnetnõela .
Magnetvälja nimetatakse jooni, mida mööda asetuvad magnetväljas väikeste magnetnõelte teljed. Magnetvälja jõujooned on kujutletavad jooned, neid tegelikkuses . Magnetvälja jõujooned on kõverjooned, mis ümbritsevad vooluga juhti või püsimagnetit. Magnetvälja iga punkti läbib ainult üks . magnetvälja jõujoonte suuna saab määrata "parema käe reegeli" abil: kui parem käsi asetada nii, et selle väljasirutatud pöial näitab elektrivoolu suunda juhtmes, siis kõverdatud sõrmed näitavad suunda.
Elektromagnetiks nimetatakse pooli. Elektromagneti mõju on seda , mida suurem on keerdude arv ja voolutugevus poolis. Elektromagnet oma magnetvälja, kui selles elektrivool katkestada.
Maa on suur magnet, mida ümbritseb . Maa magnetiline asub põhjapoolkeral, Maa magnetiline asub lõunapoolkeral. Maa geograafilised ja magnetilised poolused .
Magnetväljas mõjub vooluga juhtmele . Vooluga sirgjuhtmele magnetväljas mõjuva jõu suund on magnetvälja jõujoontega ja voolu juhtmes. Kui vooluga juhe asub piki magnetvälja jõujooni, siis sellele juhtmele magnetväljas jõud .